AVM yatırımları Anadolu’ya kayıyor

Alışveriş merkezleri yatırımlarını değerlendiren Turkmall CEO’su Hilmi Özçakır, “Önümüzdeki dönem yatırımlar daha çok alışveriş merkezi bulunmayan Anadolu şehirlerine kayacak” dedi.


Alışveriş kavramının ötesinde yaşam merkezi haline gelen AVM’lerin sayısı artıyor. AYD katkılarıyla hazırlanan Türkiye AVM Potansiyel Raporu’na göre, Türkiye’de 56 ilde 306 aktif alışveriş merkezi bulunuyor. 2015’te 13 milyon 249 bin 913 metrekare kiralanabilir alana sahip 110 AVM’nin daha açılması planlanıyor. 2014 yılında tamamlanması beklenen 14 AVM var. Bunların 5’i İstanbul’da olmak üzere Adana, Ankara, Antalya, Çanakkale, Diyarbakır, Konya, Tokat, Kayseri ve Malatya’da yeni alışveriş merkezleri kapılarını açacak.

Alışveriş merkezi geliştirme ve yatırım sektöründe 1992’den bu yana faaliyet gösteren Turkmall, bugüne kadar toplamda 5 milyon metrekare inşaat alanı ve 2,5 milyon metrekare kiralanabilir alana sahip 30 alışveriş merkezini hayata geçirdi. 2004-2010 yılları arasında Türkiye’nin çeşitli illerine 10 alışveriş merkezi kazandırdı.

Turkmall’un Anadolu’ya yatırımları sürecek”

Alışveriş merkezleri yatırımlarını değerlendiren Turkmall CEO’su Hilmi Özçakır, Türkiye’de hala alışveriş merkezi yatırımlarına ihtiyaç olduğunu söylüyor. AVM yatırımları için Anadolu’yu işaret eden Özçakır, “Önümüzdeki dönem yatırımlar daha çok alışveriş merkezi bulunmayan Anadolu şehirlerine kayacak. Sadece iller değil, büyük, gelişmiş ilçelerde de yatırımlar hızlanacak. 150-200 bin nüfuslu il ya da ilçeler, alışveriş merkezi yatırımcıları ve geliştiricileri açısından potansiyel bölgeler olarak değerlendirilecektir. Çünkü bu gibi yerlerde alışveriş merkezleri sadece alışveriş ihtiyacının karşılandığı yerler değil, aynı zamanda önemli bir sosyal mekan olarak çekim gücü oluşturuyor. Dolayısıyla bu bölgelerde doğru fizibilite ve doğru proje hazırlandığında yatırım riskinin oldukça düşük olduğunu söyleyebilirim” diyor.

Turkmall’un yatırımları arasında Anadolu kentlerinin önemli bir yer tuttuğunu söyleyen Özçakır 5 milyar avroluk yatırımın 2 milyar avrosunu Anadolu kentlerine yaptıklarını ve Anadolu kentlerine yatırımı sürdüreceklerini söylüyor.

Novada zinciri büyüyor
Turkmall, Novada zincirini Anadolu’da yapacağı yeni yatırım ve hizmet projeleriyle genişletecek.

İnsanların tüketim alışkanlıklarına göre oluşturduğu dünyanın sınırlarını genişleten Turkmall, Novada markası ile sektöre yeni bir açılım sunuyor. Türkiye’nin çeşitli illerinde geliştirdiği Novada markasının ilkini Aydın’ın Söke ilçesinde hizmete açtı. Bölgenin ilk açık hava konseptli outlet alışveriş merkezi, pek çok seçkin markanın outlet-fabrika satış mağazalarını da ziyaretçilerle buluşturuyor.

Novada markasının ikincisini, İstanbul’un yeni finans merkezi olma yolunda hızla ilerleyen Ataşehir’de açan Turkmall, Konya’da Novada Konya, İzmir’de Novada Outlet Balçova ve Tokat’ta Novada Tokat ile Novada zincirini büyütüyor. Turkmall Novada zincirini Anadolu’da yapacağı yeni yatırım ve hizmet projeleriyle genişletecek.

Novada farkı

Zincir alışveriş merkezlerinin çok büyük bir sinerji oluşturduğunu söyleyen Turkmall CEO’su Hilmi Özçakır, Novada markasının yarattığı farkı şöyle açıklıyor:  “Öncelikle geliştirdiğimiz yeni dünyanın merkezine eğlenceyi oturttuk. Eğlencenin yanında deneyimlemeyi alışverişin merkezine aldık… Giyimden, yiyecek içeceğe kadar alışveriş merkezi içindeki her adımda ziyaretçilerimizin sunduklarımızı denemelerine öncelik veriyoruz. “Food Court” anlayışından “Food Lounge”a geçiyoruz… İnsanlara alıştıkları tatlar dışında, yeni ortamlarda yeni tatların nasıl yapıldığını görebilme imkanı sunuyoruz… Ziyaretçilerimiz alışveriş merkezine geldiğinde, her gün tüm aile bireylerine sunulan farklı etkinliklerle karşılaşıyor ve her Novada günü, yeni bir eğlence anlayışıyla festival tadında yaşanıyor. Biz, bu yeni dünyayı “Her gün yeni bir coğrafyayı keşfetmek” olarak adlandırdık. Geliştirdiğimiz bu yeni anlayış, Novada markasıdır…”

Son Haberler