Körfez sermayesinin ilgisi yatırıma dönüşüyor

Merkezi Beyrut’ta bulunan uluslararası yatırım şirketi Edge Capital, önümüzdeki beş yıl içinde Türkiye’de gayrimenkul sektörüne 250 milyon dolarlık yatırım kararı aldı.

Divan Otel’de düzenlenen basın toplantısına Turkmall Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Eyüboğlu ile birlikte katılan Edge Capital CEO’su Naji Boutros, hem gelişen ekonomisi hem de sahip olduğu jeopolitik gücü nedeniyle başta Körfez sermayesi olmak üzere tüm uluslararası yatırımcılar için Türkiye’nin öneminin arttığına dikkat çekti.

Atalarının Antakyalı olduğunu ve Türkiye ile farklı bir sevgi bağı bulunduğunu söyleyen Naji Boutros, dünyanın en büyük yatırım şirketlerinden biri olan Colony Capital’in yıllarca yönetim koltuğunda oturmuş. Sahip oldukları uluslararası tecrübeyi Türkiye’deki girişimci yeneteği ile birleştirip gayrimenkul sektöründe önemli projelere imza atacaklarını belirten Boutros, Turkmall ile yaptıkları ortaklıktan duydukları memnuniyetin altını çizdi.

Turkmall’un proje geliştirme şirketi ‘Turkmall Real Estate’in yüzde 25 ortağı olan Edge Capital’in proje bazındaki ortaklık oranları ise projeye göre değişiklik gösteriyor. Turkmall’un Söke’de inşaa ettiği Novada Outlet Söke ve Samsun’daki Bulvar Samsun Alışveriş ve Yaşam Merkezi yatırımlarının da ortağı olan Edge Capital, Turkmall ile birlikte Türkiye dışında da önemli projelerin hazırlığı içinde. Beyrut merkezinde Katarlı yatırımcılarla birlikte geliştirilen proje, Tunus’da uluslararası farklı yatırımcıların katılımıyla geliştirilen alışveriş merkezi projeleri ve Kazakistan’da geliştirilen çeşitli gayrimenkul yatırımları bunlardan bazıları. Türkiye’de Tokat ve Keşan’da geliştirilen projelerin de ortağı olan Edge Capital ile Turkmall yatırım düzeyinde yüzde 50 ortaklık oranı konusunda prensipte anlaşmış durumda.

Edge Capital’in 5 yıl içinde gayrimenkul sektörüne yatırmayı planladığı 250 milyon dolardan daha önemli olan hususun Edge Capital’in sahip olduğu uluslararası yatırımcılarla olan güçlü ilişkileri olduğunu belirten Levent Eyüboğlu, “Hedefimiz, önümüzdeki beş yıl içinde Edge Capital ile yaptığımız ortaklığın sağladığı güçle 1 milyar dolar civarında bir yabancı yatırımın sektöre çekilmesidir” dedi.

Naji Boutros, 5 yıl önce Mars Entertainment ile yaptıkları ortaklıkta sağlanan başarının Türkiye’ye yatırım kararı almalarında önemli bir rol oynadığını belirtti.

Dünya ekonomisinin son yıllarda girdiği resesyona karşın Türkiye ekonomisinin kaydettiği büyüme oranlarının ve genç dinamik nüfus yapısının yabancı yatırımcılar ve Körfez sermayesi için öneminin artığına dikkat çeken Boutros, “Türkiye’ye ilk yatırımımızı gerçekleştirdiğimiz 2007 yılı ile kıyaslandığında bugün Türkiye ekonomisine ilişkin global düzeyde artan bir güven ve ilgi var. Türkiye’nin 75 milyona ulaşan nüfusu ve her yıl ortalama 1 milyon kişilik nüfus artışı yatırımcılar için büyük fırsat.  Hem üretim hem de tüketime ciddi bir ivme kazandırıyor.  Ayrıca bu nüfusun ortalama yaşının 30 olduğu düşünülürse sağlam bir ekonomi için gerekli nüfus piramidinin Türkiye’de var olduğu görülüyor.  Bu olumlu güven duygusu önümüzdeki 5  yıl içinde kendini ciddi ve dikkat çekici yatırımlarla gösterecektir. Bu yatırımlarda oynayacağımız rol için şimdiden mutluyuz” dedi.

Boutros, Türkiye’de  gayrimenkul dışında eğlence sektörüne de yatırım yapmayı planladıklarını, gayrimenkul dışında başka alanlara yatırım yapmak için araştırmalarını sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

Son Haberler