Samsun’a Kazandırılan Yaşam

Samsun’un tarihi Tütün ve Sigara Fabrikası yenilenerek Bulvar Yaşam ve Alışveriş Merkezi’ne dönüştürüldü. 50 milyon avroluk yatırım değerine sahip yapı haziranda açıldı. Kentsel yenileme projesi kapsamında ülke ekonomisine geri kazandırılan Samsun’un tarihi Tütün ve Sigara Fabrikası, Bulvar Yaşam ve Alışveriş Merkezi adıyla kentin yeni yaşam alanı olarak geçtiğimiz haziranda hizmete girdi.

Torunlar GYO ve Turkmall’un ortaklaşa gerçekleştirdiği Bulvar Samsun projesi, 125 yıllık tarihi geçmişi olan, ancak son 18 yıldır atıl durumda bulunan kent merkezindeki tarihi Samsun Tütün ve Sigara Fabrikası’nın yenilenmesiyle gerçekleşti. Kentsel yenileme projesi kapsamında 25 ay gibi kısa bir sürede yapı, yoğun ve titiz bir çalışmayla aslına sadık kalınarak restore edildi. 50 milyon avroluk yatırım değerine sahip Bulvar Yaşam ve Alışveriş Merkezi, yaklaşık 1.000 kişiye istihdam sağlıyor.

Kentin en önemli alışveriş mekanları olan Mecidiye ve Gazi Caddeleri’nin tam ortasında ve 19 Mayıs Bulvarı üzerinde yer alan Bulvar Yaşam ve Alışveriş Merkezi, 20.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulu. 18.000 metrekarelik kiralanabilir alana sahip olan yapının 13.500 metrekaresi mağazalara, 3.000 metrekaresi restoran ve kafelere, 1.500 metrekaresi ise ofis ve kültür alanlarına ayrıldı. 20.000 metrekare kapalı otopark alanına sahip Bulvar’da yerli ve yabancı 45 marka yer alıyor.

1.500 metrekaresi sosyal alan olarak tasarlanan Bulvar Samsun’da Anadolu mimarisinin karakteristik özelliklerinden olan iç avlular ile çok geniş bir meydan bulunuyor. Kültür, sanat ve eğlence etkinliklerinin gerçekleştirildiği meydanın ortasında ise yıllarca bu fabrikada çalışarak ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan emekçilere ithafen bir heykel yer alıyor. Tütün yaprağının yeniden farklı bir şekilde doğuşunu simgeleyen, emekçi bir kadın ile erkeğin omuz omuza bulunduğu heykel, heykeltraş Hakan Karakaya imzasını taşıyor.

www.bulvarsamsun.com.tr

Son Haberler