ŞANLIURFA’NIN EN YENİ YATIRIMI “11 NİSAN ŞEHİR PARKI” TEMEL ATMA TÖRENİ SIRASINDA İLK FİDANLAR DİKİLDİ

Turkmall’un; 15 milyon dolar yatırımla Şanlıurfa’da hayata geçireceği, tamamına yakını yeşil alan olması planlanan “11 Nisan Şehir Parkı”  temel atma töreni ilk fidanları sembolik olarak  dikilerek gerçekleştirildi..

11NisanPerakende sektöründeki değişimde öncü role sahip olan Turkmall’un, Şanlıurfa’da 15 milyon dolar yatırımla faaliyete geçireceği “11 Nisan Şehir Parkı” park düzenlemesi ve ticari alanların temel atma töreni, ilk fidanların sembolik olarak dikilmesiyle gerçekleşti. Haftasonu yapılan törende T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Milletvekilleri, Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Şanlıurfa Büyük Şehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, Turkmall Yönetim Kurulu Başkanı Hans Otto Nagel ve Turkmall Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Eyüboğlu da vardı. Bakan Çelik, tören sırasında parkın ilk fidanlarını da dikti. Şanlıurfa iş hayatının önde gelen temsilcilerinin de katıldığı temel atma törenine Şanlıurfa halkının ilgisi büyüktü.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Celalettin GÜVENÇ - Turkmall Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Levent EYÜBOĞLU - Turkmall Yönetim Kurulu Başkanı Hans Otto NAGEL

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Celalettin GÜVENÇ – Turkmall Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Levent EYÜBOĞLU – Turkmall Yönetim Kurulu Başkanı Hans Otto NAGEL

T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK

T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK

Tamamına Yakını Yeşil Alan Olacak

Törende T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa’nın kurtuluş tarihi olan 11 Nisan’ın öneminden bahsederek konuşmasına başladı. Ardından Bakan Çelik;  “11 Nisan Şehir Parkı hayalimizdi, gerçekleşiyor. Yasal süreçler nedeniyle uzun zaman kaybettik ama Büyükşehir Belediyesi’nin gayretiyle bugün hayata geçmesinin ilk adımı atılıyor, hızlıca bitecek. Burası bir meydan ve yeşil alan olacak. Açılışa davet edilirsem kurdele kesimine de geleceğim” dedi.

Şanlıurfa Büyük Şehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç; “11 Nisan Şehir Parkı için, herkesin ortak fikrini alarak, herkes tarafından kabul edilecek bir projeyi sunduk, bütün meslek odaları ve sivil toplum örgütleriyle konuşarak mutabakata vardık. Açık ihale gerçekleştirdik. 30 yıl boyunca yap-işlet-devret modeliyle TURKMALL firmasıyla anlaşarak hayata geçiriyoruz” şeklinde konuştu.

Turkmall Yönetim Kurulu Başkanı Hans Otto Nagel ise Turkmall tarafından yapımı gerçekleşecek 11 Nisan Şehir Parkı’yla ilgili olarak Turkmall’ın alışveriş merkezi geliştirme ve yatırımı alanında öncü olduğunu, bu birikim ve tecrübeyi Şanlıurfa 11 Nisan Şehir Parkı’na da aktaracaklarını kentle bütünleşen, neredeyse tamamı yeşil alandan oluşan farklı bir konseptte projeyi bir an önce tamamlayıp hayata geçireceklerini söyledi.

Şanlıurfa’nın Cazibe Merkezi

Turkmall Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Eyüboğlu projeyle ilgili şunları söyledi; “11 Nisan Şehir Parkı bizim için çok özel ve şimdiye kadar Turkmall olarak yaptığımız diğer projelerden çok farklı. Şanlıurfa açısından da ilk ve biz bunu hayata geçireceğimiz için mutluluk duyuyoruz. Burada, maksimum yeşil alan yaratacağız, binlerce ağaç, bitki ekeceğiz. Tamamlandığında her zaman canlı, çekici, doğal ve prestijli bir kent parkı olmasını amaçladık. 11 Nisan Şehir Parkı, Şanlıurfa’nın cazibe merkezi olacak. Peygamberler Şehri’ne hak ettiği projeyi yapıyoruz” dedi.

Ülkemizin en büyük dokuzuncu ili “Peygamberler Şehri” Şanlıurfa, Türkiye için olduğu kadar yakın coğrafyalar üzerinde de önemli ekonomik etkiye sahipken, 12 bin yıl öncesine dayanan tarihi ve kültürel geçmişiyle Avrupa’nın da ilgi odağında… Turkmall tarafından kentle bütünleşen, yerel markaların destekleneceği, neredeyse tamamı yeşil alandan oluşacak farklı bir konsepte sahip “11 Nisan Şehir Parkı” projesi hayata geçtiğinde örnek bir çalışma olarak Türkiye’de bir ilk olacak. Mimari olarak bölgenin tarihsel ve yaşamsal alışkanlıklarına uygun olarak tasarlanan ve işletme hakkı da 30 yıl boyunca Turkmall’da olacak.

Proje çerçevesinde, eski 11 Nisan Stadyumu ve çevresi Turkmall tarafından aktif bir kamusal alan olarak tasarlandı ve canlı, çekici, doğal ve prestijli bir kent parkı olması hedeflendi.

Endemik türdeki bitkilerin de yer alacağı maksimum yeşil alan yaratılırken projede iklimlendirme amaçlı su öğesi kullanılacak. Şanlıurfa halkı ile birlikte yabancı ziyaretçilerin de keyifle yararlanacağı, alanın inşaatı süresince 7 bin kişiye istihdam sağlanırken, faaliyete geçtikten sonra 1500 kişiye istihdam sağlayacak. Tamamlandığında günlük yaşam için gerekli fonksiyonlarla zenginleşmiş bir cazibe merkezi olarak faaliyet gösterecek olan 11 Nisan Şehir Parkı’nda; temalı park alanları, dini tesis, çocuklar için oyun alanları ile ticaret ve otopark alanı yer alacak.

Şanlıurfa’nın en işlek yerinde; bulunduğu kente, coğrafi konuma ve Şanlıurfa halkının beklentilerine uygun olarak hayata geçecek projede Türkiye’de daha önce yapılmamış bir konsept uygulanacak. Park düzenlemesi etrafında; restoranlar, kafeler ve satış üniteleri oluşturulurken kültür sanat etkinlikleri de yer alacak.  Şehir halkının yanı sıra bölgenin çekim gücü katkısıyla yurtiçi ve yurt dışından gelen turistlerin de ilgisini çekeceği 11 Nisan Şehir Parkı’nda, kendi konseptine uygun, bulunduğu şehrin yerel markaları da yer alacak. Projenin önümüzdeki yılın son çeyreğinde hayata geçmesi planlanıyor.

Son Haberler