Tarihi Samsun Tütün Fabrikası “Bulvar Samsun” ile hayat buluyor

Tarihi Samsun Tütün Fabrikası “Bulvar Samsun” ile hayat buluyor

18 yıldır atıl durumda bulunan tarihi Samsun Tütün Fabrikası’nın restorasyonu tamamlandı. Yalnız Samsun’un değil ülke ekonomisinde önemli bir yere sahip olan tütün fabrikası Türkiye’nin iki önemli AVM yatırımcısı Torunlar GYO ve Turkmall tarafından Bulvar Samsun Alışveriş ve Yaşam Merkezi adıyla yeniden hayata geçiriliyor. 50 milyon Euro’luk yatırımla gerçekleştirilen Bulvar Samsun Alışveriş ve Yaşam Merkezi Haziran ayında Samsunluların hizmetine sunulacak.

Türkiye’nin önde gelen iki önemli AVM yatırımcısı Torunlar GYO ve Turkmall’un ortaklaşa gerçekleştirdiği Bulvar Samsun Alışveriş ve Yaşam Merkezi Haziran ayında kapılarını açıyor.  1887 yılında kurulan, uzun süre ülke ekonomisine fabrika olarak hizmet veren ve 1994 yılından bu yana da kent merkezinde atıl durumda bulunan tarihi bina, kentsel yenileme projesi kapsamında ülke ekonomisine yeniden kazandırılıyor.

Yerli yabancı 45 marka

Kentin en önemli alışveriş mekanları olan Mecidiye ve Gazi Caddeleri’nin tam ortasında yer alan Bulvar Samsun, 17.400 metrekarelik bir alan üzerine kurulu. 16.000 metrekarelik kiralanabilir alana sahip olan Bulvar Samsun Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin 11.600 metrekaresi mağazalara, 2.400 metrekaresi restoran ve kafelere, 2.000 metrekaresi ise ofis alanlarına ayrıldı. 20.000 metrekare kapalı otopark alanı yer alan Bulvar Samsun’da yerli ve yabancı 45 marka yer alıyor.

Tütün emekçisine saygı

1.400 metrekaresi sosyal alan olarak tasarlanan Bulvar Samsun’da Anadolu mimarisinin tipik özelliklerinden olan iç avlular ile çok geniş bir meydan bulunuyor.  Kültür, sanat ve eğlence etkinliklerinin gerçekleştirileceği meydanın ortasında ise yıllarca bu fabrikada çalışarak ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan emekçilere şükran duygularını ifade etmek için bir heykel yer alıyor. Tütün yaprağını sembolize eden, emekçi bir kadın ve erkeğin omuz omuza olduğu 2,5 x 1,7 x 1 metre ebadında heykel, heykel sanatçısı Hakan Karakaya’nın imzasını taşıyor.

1.000 kişilik istihdam yaratacak

Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun ile Turkmall Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Eyüboğlu Samsun’da bir basın toplantısı düzenleyerek Bulvar Samsun Alışveriş ve Yaşam Merkezi ile ilgili bilgi verdi.

Yaklaşık 1.000 kişilik bir istihdam yaratacak olan Bulvar Samsun, 1994 yılında kapatılan Samsun Tekel Tütün Fabrikası’nın 2006 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla yenileme alanı olarak ilan edilmesinden sonra 2009’da Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı ihale ile Torunlar –Turkmall Ortak Girişim Grubu tarafından 30 yıllığına kiralandı.

Torunlar –Turkmall Ortak Girişim Grubu’nun 2010 yılının üçüncü çeyreğinde başladığı restorasyon çalışmaları 25 ay gibi son derece kısa bir sürede tamamlandı.

Mülkiyeti Samsun Büyükşehir Belediyesi’nde bulunan binaların kullanımından elde edilen ciro ve otopark gelirlerinden belediyeye de pay verilecek. 30 yıl sonra ise Bulvar Samsun’un mülkiyetinin tamamı Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne devredilecek.

Örnek kentsel yenileme projesi

Toplantıda proje hakkında bilgi veren Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun projenin birçok özelliği ile farklılaştığını vurguladı. Aziz Torun, “Torunlar GYO ve Turkmall’un sektördeki deneyimi, bilgi birikimi ve vizyonu Bulvar Samsun projesinde önemli bir sinerjiyi açığa çıkartıyor. Alanında uzmanlaşmış bu iki kurumun işbirliğini, yaratacağı katma değer açısından ve sektörün gelişimi adına önemli bir adım olarak değerlendiriyorum” dedi.

Bulvar Samsun projesinin örnek bir kentsel yenileme projesi olduğunu hatırlatan Aziz Torun, mağazaları, ofis katları, avlusu, restoranları, sosyal ve kültürel alanları ile Bulvar Samsun projesinin şehrin sosyal ve kültürel dönüşümünde de önemli bir rol oynayan bir yaşam ve alışveriş merkezi olacağını belirtti.

Mağazaların tamamı kiralandı

Turkmall Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Eyüboğlu da, “Karadeniz Bölgesi’nin en gelişmiş limanına sahip olan Samsun’un en merkezi lokasyonunda yer alan Bulvar Samsun, hem konsepti hem de bölge halkına sundukları ile şehrin yeni buluşma noktası olacak” dedi.

Mağazaların tamamının kiralandığı, perakendecilerden gelen talebe artık cevap veremediklerini söyleyen Levent Eyüboğlu,  Bulvar Samsun’un çevre illerden ziyaretçi çekmek için düzenli olarak sosyal, kültürel aktiviteler gerçekleştireceğini ve kentin eğlence hayatını hareketlendireceğini belirterek,  “Binanın tüm tarihi özellikleri ile korunması nedeniyle Bulvar Samsun’un Karadeniz’e gelen yabancı turistler için de çekim merkezi olması için çalışacağız, Buraya gelen turistler Samsun’un son derece özellikli tarihi mekanları içinde alışveriş yapma, yeme içme ve gerçekleştirilen kültürel etkinlikleri izleme imkanına sahip olacak. Bu çalışmaları gerçekleştirerek Samsun’a sağladığımız katma değeri maksimum düzeye çekeceğiz” dedi.

Son Haberler