TURKMALL SANAT, “ANADOLU’DAN GENÇ SANAT’I İSTANBUL’A GETİRİYOR

Turkmall Sanat’ın üçüncü sergisi “Anadolu’dan Genç Sanat – I”, Anadolu kentlerindeki sanat okullarından araştırma görevlisi ve öğrencilerin çalışmalarını İstanbullu sanatseverlerle buluşturuyor. 24 Mayıs tarihine kadar izlenebilecek olan serinin ilk sergisi, Anadolu’nun 5 şehrinden 11 genç sanatçının çalışmalarını ağırlıyor..

İstanbul’un yeni nesil kültür-sanat ve eğlence merkezi UNIQ İstanbul’da bulunan Turkmall Sanat, Anadolu’daki güzel sanatlar fakültesi araştırma görevlisi ve öğrencilerinin heykel ve resim çalışmalarını, kültür-sanat hayatının kalbi olan İstanbul’a taşıyor. “Anadolu’dan Genç Sanat” başlıklı sergi serisinin ilki, Van, Mersin, Konya, Eskişehir ve Trabzon’dan 11 genç sanatçının 25 eserinden oluşuyor. Sergide sanatseverler Meltem Durna, Yavuz Gümüşgöz, Tuncay Koçay, Yeliz Cantekin, Ozan Uygan, Ahmet Dalkıran, Ekin Deveci, Serdar Yılmaz, Nesrin Esendemir, Ayşe Alp ve Nurettin Yurt’un eserlerini görme fırsatı bulacak.

Serginin koordinatörlerinden Kerim Kürkçü “Anadolu’dan Genç Sanat” serisinin Anadolu’daki sanatçılar ile bir tanışma ve paylaşım ortamı yaratacağını söylüyor. Kürkçü; serginin hedefini şöyle açıklıyor:

“Son 20 yıldır İstanbul’un diğer metropol kentler gibi, sanatsal açıdan bir rol model olması ile birlikte Anadolu şehirlerinin de bu üretime dahil oldukları görülüyor. Bizler de böyle bir ortamda, ‘‘Anadolu’da neler oluyor?’’ merak ediyoruz. Anadolu’nun çeşitli kentlerindeki sanat okullarındaki üretimi kendi galerimize taşımak ve ortak paylaşım alanı oluşturmak için serinin ilk sergisini gerçekleştiriyoruz.”

Sergide yer alan eserler Van’dan Doç. Dr. Sezer Cihaner, Mersin’den Prof. Dr. Berika İpekbayrak, Konya’dan Prof. Dr. Hüseyin Elmas, Eskişehir’den Yard. Doç. Selçuk Yılmaz ve Trabzon’dan Öğr. Gör. Kadir Şişginoğlu’nun danışmanlığında Seçil Erel, Tülay İçöz, Kazım Karakaya, Deniz Biber, Kerim Kürkçü, Neşem Çelikkaya ve Kemal Sezeroğlu’ndan oluşan bir seçici kurul tarafından seçildi.

“Anadolu’dan Genç Sanat – I” 20 Şubat’tan 24 Mayıs tarihine kadar her gün saat 09:00 – 18:00 saatleri arasında UNIQ İstanbul, Turkmall Sanat’ta izlenebilecek.

Son Haberler